Vedybų sutartis ir meilė - ne tas pats
Lietuvoje pamažu prigyja vedybų sutartys. Jų kol kas sudaroma nedaug, tačiau tokių sutarčių populiarumas pamažu didėja. 2003 m. buvo sudaryta apie 170, o per 2004 metų pirmąjį pusmetį - 100 vedybų sutarčių.
Kas tai per sutartys? Kuo sutuoktiniams jos naudingos ir kaip sudaromos? Šituos ir kitus klausimus aiškinamės su Klaipėdos m. pirmojo notarų biuro notaru, Lietuvos notarų rūmų prezidiumo nariu Mariumi Stračkaičiu.
- Kaip populiariai būtų galima apibūdinti vedybų sutartį?
- Tai vyro ir moters susitarimas, kuriuo nustatomos jų turtinės teisės ir pareigos. Galima drąsiai sakyti, kas ši sutartis nustatys sutuoktinių turto režimą, kas, kam ir kiek priklauso santuokoje ir išsituokus.
- Iškart noriu griebti jautį už ragų - ar naudinga sutuoktiniams, Jūsų nuomone, tokia sutartis?
- Jeigu žmonės nesudarys tokios sutarties, ateityje gali gailėtis, kai šeimoje prasidės nesutarimai ir ji iširs. Tuomet prasideda turto dalybos ir didžiuliai pykčiai. Jeigu yra sudaryta vedybų sutartis, paprasčiausiai dėl turto nereikės ginčytis, nes sutartyje bus viskas aptarta .
- Jeigu, kaip Jūs sakėte, sutartis yra naudinga sutuoktiniams, kodėl palyginti nedaug jų dar sudaroma Lietuvoje? Juk žmogus sau ne priešas...
- Tai yra todėl, mano manymu, kad šiandien tuokiantis vyrauja labiau jausmai, o ne pragmatiškumas ir pamąstymas apie blogiausią vedybų pabaigą - skyrybas.
- Nežinau, kaip kiti galvoja, bet man vedybų sutartis kvepia tam tikru išankstiniu partnerių nepasitikėjimu, žiūrėjimu į tokią gilią perspektyvą, kurios gale - skyrybos. Kaip jūs manote, ar vedybų sutartis tam tikra prasme nežeidžia jaunų įsimylėjusių žmonių jausmų?
- Ar jums neatrodo kad besiskiriančiųjų ginčai ir vaikų įvėlimas į juos yra didesnė blogybė negu sutarties sudarymas? Visada tvirtinau, ir sakau dabar tą patį, kad vedybų sutartis su meile nieko bendro neturi. Pravartu visuomet pasverti kiekvieno sutuoktinio įnašą į bendrą šeimos turtą, į kiekvieno iš jų jau turimą turtą, kuris gali būti šeimos relikvija. Beje, ir užsienio valstybėse tokios sutartys nėra labai populiarios. Ir ten susiduriama su meilės ir jos atomazgos problema.
- Pažįstu ne vieną verslo žmogų, kuris neslėpdamas sako, kad skirtųsi, bet tai nedaro tik todėl, jog bijo prarasti užgyventą turtą ir suardyti verslą. Vadinasi, nepadalintas turtas yra netgi šeimos "rišamoji medžiaga". Tai suprantu, skamba naiviai, bet realiame gyvenime tai ganėtinai rimtas dalykas. Tuo grįsdamas ir klausiu: kaip Jums atrodo ar po vedybų sutarčių sudarymo nepadaugės skyrybų?
- Jeigu taip įvyktų, vadinasi, tos santuokos tiek ir tebuvo vertos. Jeigu kaip jūs sakėte žmonių tarpusavio santykių rišamoji medžiaga yra tik turtas, vadinasi tai tokie ir tų žmonių santykiai. Ir čia teisė niekados negalės pagelbėti.
- Tada pakreipkime klausimą šitaip: ar vedybų sutartis netampa sutuoktinių konfliktų priežastimi?
- Aš taip nemanau. Vedybų sutarties sudarymas yra teisė, o ne pareiga. Žmonės patys laisva valia apsisprendžia, sudaryti ją ar ne. Yra šimtai šeimų, tvirtai gyvenančių ir be vedybų sutarties, bet yra lygiai taip pat gyvenančių ir sudariusių vedybų sutartis.
- Kadangi mūsų pokalbis sukasi apie skyrybas, tad smalsu, koks vedybų sutarties vaidmuo, įvykus skyryboms? Kitaip tarus, kokį pranašumą turi žmogus, sudaręs vedybų sutartį, prieš tą, kuris jos nesudaręs?
- Kaip aš jau minėjau, skyrybų atveju vedybų sutartis reikšminga tuo, jog joje sutuoktiniai yra numatę turto padalinimo tvarką skyrybų atveju, todėl šio klausimo nebereikia spręsti teisme.
- Ar gali tokią sutartį sudaryti nesusituokusi, tik kartu gyvenanti pora?
- Nesusituokusioms, tačiau kartu gyvenančioms poroms, kurios neketina sudaryti santuokos nėra tikslo sudaryti ikivedybinę sutartį, nes ši sutartis negalios. Sugyventiniai turi teisę notarine tvarka sudaryti sugyventinių sutartį, kurioje jie nustato bendrai įgyto ir naudojamo turto padalijimo klausimus pasibaigus jų bendram gyvenimui. Tačiau iki šiol Lietuvoje nėra įstatymo reglamentuojančio partnerystės įregistravimo tvarką, todėl sudaryti sugyventinių sutarčių nėra galimybių.
- Kur pirmiausia turėtų kreiptis sutuoktiniai, norėdami sudaryti vedybų sutartį? Kokia forma ji sudaroma?
- Norėdami sudaryti sutartį, sutuoktiniai turi kreiptis į notarų biurą, nes vedybų sutartis tvirtinta tik notarai. Atkreiptinas dėmesys, kad vedybų sutartis dėl savo pobūdžio gali būti asmenų sudaroma tik asmeniškai. Šios sutarties negalima sudaryti per atstovus. Keisti vedybų sutartį galima tik teismo leidimu.
Vedybų sutartis sudaroma raštu ir turi būti patvirtinta notaro. Nesilaikant privalomos notarinės formos, vedybų sutartis negalioja.
- Kiek kainuoja vedybų sutarties notariškas patvirtinimas?
- Vedybų sutarties notariškas patvirtinimas priklausomai nuo sutarties sudėtingumo, kainuoja nuo 100 iki 300 litų. Tai pat būtina sumokėti 25 litus į Centrinės hipotekos įstaigos sąskaitą už vedybų sutarties įregistravimą.