Notarui nemeluok
Notarui nemeluok
Prieš kurį laiką į redakciją atėjo moteriškė. Kuri bėdojo, kad per kvailumą ir naivumą prarado butą. Viena pažįstama moteris neva pirko iš jos su vyru butą, bet jokių pinigų nedavė, nes už tai žadėjo nupirkti kooperatinį butą kažkur Kaliningrado srityje. Bet to kooperatinio namo statyba nelauktai „užšalo“, todėl moteris su vyru ir vaiku liko tarp dangaus ir žemės – čia butas pagal dokumentus parduotas, o Kaliningrado srity nenupirktas. Pinigų negauta, o bylinėjimuisi nematyti galo.
Šią gyvenimišką situaciją paparašėme pakomentuoti 1-ojo notarų biuro notarą Marių Stračkaitį.
- Ar gali būti taip, kad notaro akivaizdoje žmogus pasirašo, tarkim, pirkimo-pardavimo sutartį, o pinigų negauna?
- Pasirodo, gali. Bet tokiu atveju ką reikėtų kaltinti – notarą, pirkėją ar pardavėją? Čia atsakymas vienas: save, t.y. pardavėjas yra pats kaltas dėl tokio atsitikimo. Visais atvejais būtina atėjus pas notarą sakyti tiesą. Jeigu pardavėjas pinigų iš karto negauna arba pirkėjas žada kitaip pardavėjui atsilyginti – taip ir reikia pasakyti notarui. Notaras visuomet turi patarti, ką tokiu atveju reikėtų daryti.
- Vadinasi, jeigu aš teisingai supratau, galima parduoti daiktą ir už jį negauti pinigų – ar taip?
- Esminė pirkimo-pardavimo sutarties sąlyga yra kaina, kurią pirkėjas gali sumokėti iš karto, dalimis ar apskritai vėliau. Tą ir reikia nurodyti sutartyje.
- O kur garantija, kad tikrai pardavėjas gaus pinigus už savo daiktą?
- Atmetant galimus teisinius niuansus ir peripetijas, paprasčiausi variantai gali būti keli. Visu pirma galima uždrausti pirkėjui be pardavėjo sutikimo disponuoti įsigytu daiktu. Antra, pirkėjas gali pardavėjui įkeisti iš jo nusipirktą daiktą. Paaiškinu: tarkim, pirkėjas nusiperka butą, bet už jį nesumoka pinigų (tai būtinai reikia nurodyti pačioje sutartyje). Užtikrindamas savo rimtus ketinimus sumokėti už butą, jis jį įkeičia.
- Paaiškinkite paprastai: ką reiškia ta sąvoka „įkeičia“?
- Tai reiškia, kad suėjus nustatytam terminui, skolininkui, t.y. šiuo atveju pirkėjui, nesumokėjus nustatytos kainos, pardavėjas turi teisę reikalauti, kad turtas būtų parduotas iš varžytinių. Visiškai paprastai pasakius, pagal įkeitimo sutartį įkeitęs turtą, beveik esi garantuotas, kad už jį gausi pinigus.
- Man atrodo, kad ne visi žmonės, atėję pas notarą tvirtinti sutarčių, pasako visą tiesą. Ką daryti, jeigu jau notaro sutartis yra patvirtinta, o išėjus į gatvę staiga nušvinta protas ir supranti, kad padarei klaidą, nesakydamas teisybės?
- Kaip jau ne kartą esu sakęs, labai neprotingai elgiasi tie žmonės, kurie, atėję pas notarą, gudrauja ir meluoja. Ir kai po tokio melavimo lazda apsisuka antruoju galu, turėtų kaltinti tik save. Prie tokio griežtoko pasakymo turiu vis dėlto pasakyti ir kitką: įstatymas net ir taip, sakyčiau, negarbingai suklydusiam žmogui palieka galimybę teisybės ieškoti teisme.
- Ačiū už paaiškinimus.
Kalbėjosi Aldas Vabuolas