Ar brolis ir sesuo – ne giminės?
Ar brolis ir sesuo – ne giminės?
Dar visai neseniai vienas iš populiariausių civilinių sandorių Lietuvoje buvo dovanojimo sutartis. Ir tai suprantama: tuolaik nereikėjo deklaruoti turto ir nebuvo dovanojamo turto mokesčio įstatymo. Tiesa, dovanojimo sutarties samprata buvo ta pati. Dovanojimo sutartimi dovanotojas neatlygintinai perduoda apdovanotajam turto nuosavybę. Šioje neatlygintinoje ir be išlygų sutartyje galima tik viena sąlyga: padovanotu turtu turi būti naudojamasi tam tikram tikslui.
Nekilonojamojo turto ir pagrindinių statybinių medžiagų dovanojimo sutartys buvo ir yra sudaromos notarine forma. Toks yra įstatymas.
Yra ir buvo bendra taisyklė, kad kito turto dovanojimo sutartims, jei to turto suma didesnė kaip 2 tūkstančiai litų, būtina paprasta rašytinė forma. Ją nėra būtina tvirtinti notariškai. Tačiau 1997 m. gruodžio 27 d. įsigaliojęs įstatymas nustatė, jog kilnojamojo turto, taip pat ir pinigų, kurių vertė ir suma didesnė kaip 30 tūkstančių litų, dovanojimo sutartys turi būti notaro patvirtintos. Bet tai dar ne viskas. 1998 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos paveldimo ir dovanojimo turto mokesčio įstatymas nustatė to turto apmokestinimą.
Taigi dovanojant turtą reikia mokėti mokestį – 10 proc. nuo apmokestinamosios vertės. Bet ir čia įstatymas numato lengvatas. Dovanojamo turto mokesčio nereikia mokėti, jeigu tėvai dovanoja vaikams ir atvirkščiai. Tas pats pasakytina ir apie sutuoktinio sutuoktinei ir atvirkščiai dovanojamą turtą. Galima tik spėlioti, kodėl į tą „lengvatų“ sąrašą nėra įtraukti broliai ir seserys. Vadinasi, brolis, dovanodamas seseriai turtą, turėtų mokėti 10 proc. apmokestinamosios jo vertės. Todėl čia visiškai realus ir galimas toks gudravimas: brolis pirmiausia padovanoja turtą tėvui arba motinai, o šie savo dukrai.
Jeigu dovanojamo turto mokestis nesumokėtas, tokie sandoriai netvirtinami. Tiesa, čia yra viena išimtis – savivaldybės taryba gali atidėti mokesčio sumokėjimo terminą ne ilgiau kaip vienerių metų laikotarpiui po dovanojimo sutarties sudarymo. Taip ir lieka neaišku, ar savivaldybė turi teisę mokestį atidėti iki ar po sutarties sudarymo. Bet aišku tik viena, kad notaras tokios sutarties, kol mokesčiai nesumokėti ar jų mokėjimas neatidėtas, tvirtinti negali.
Aldas Vabuolas